История на школата

Школата съществува от почти 20 години и е известна сред българските Ушу кръгове като „Безименната школа от полянката на Дънов“, тъй като заниманията се провеждат на това място в близост до старата телевизионна кула в София. Има регистрирани групи във Фейсбук, съответно „Безименната група от Дъновистката полянка“ за София и Хасково.

Тематиката по време на обучението варира от традиционните вътрешни стилове: Тайчичуан/太极拳/, Багуа джан/八卦掌/ и някои полувътрешни стилове като Фандзъ, Пигуа, Бадзи и др. Изучават се традиционни форми с оръжия, но се набляга и на практическото приложение в договорени спаринги, бутащи ръце и други контактни методи на обучение.

Материалът на обучение е почерпен от предаденото от г-н Сие Джаонан/ 谢召南1930-2013/, който лично е обучавал част от последователите на традиционен Тайчичуан/ 5-те основни стила и бутащи ръце/. Г-н Сие е учил по традиционната линия на стил Хао Тайчичуан. Друго основно направление е от г-н Кан Тиенчън/康天成/, предал традиционни форми с къса тояга/短棍,鞭杆/ и дълга/长棍/, Мяо Дао/苗刀/, нунчако/ Ар Дзиегун – 二节棍/, Пигуа –披挂, Фандзъ – 翻子拳 и Бадзи八极拳, неразделна част от Бойното изкуство на семейство Ма/马氏武艺/, където е атестиран учител. Ученици на школата са я представяли успешно на национални и международни състезания по традиционни форми и бутащи ръце в Китай и Европа.

Последователите на школата превеждат и изучават традиционните произведения, както и доразвиват системата от методи за тренировка.

Името на школата – „Дзин Удао“ 精武道 означава „Пътят към чистото разбиране за бойните изкуства“ и е вдъхновено от идеята за чисто и лишено от комерсиализъм разбиране за духовния заряд, който традиционното китайско Ушу носи. Търсене на неговата възпитателна и оздравителна цели, комбинирани с постигане на система за духовен баланс, физическа култура и приемственост за отделната личност и за обществото като цяло. Не на последно място е и популяризиране на Ушу. Обучението се извършва свободно без степени на усвояване и йерархия. Предаването на знанията става чрез отворен обмен по време на сбирките, където имат възможност да участват, както желаещи да се занимават, така и представители на други школи, желаещи да сравнят и доразвият своите умения.